VENTA pendant light - timeless elegance for atmospheric accents in outdoor areas. The VENTA light combines timeless design with practical functionality and will be the highlight on your patio, veranda or other covered outdoor areas. It will be an exceptional eye-catcher, especially above a dining table or in a cosy lounge area. With its IP44 protection rating, the VENTA offers reliable protection against splashing water from all sides, making it ideal for outdoor use. Made from robust die-cast aluminium in elegant matt black, it blends harmoniously into any outdoor area and impresses with its long-lasting quality. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Venta - 363260132
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 363260132 |
| Range Name | Venta |
| Dimensions | |
| Maximum Height (cm) | 82 cm |
| Diameter (cm) | 17 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |