VENTA wall light - classic design for stylish outdoor lighting. The VENTA wall light combines timeless design with practical functionality and is the ideal choice for your entrance area or patio. Thanks to the clear glass, it emits light in all directions, ensuring greater safety and a cosy lighting atmosphere outdoors. Thanks to its IP44 protection rating, it is reliably protected from splashing water on all sides and is ideal for outdoor use. Made from robust die-cast aluminium in elegant matt black, it blends harmoniously into any outdoor area and impresses with its long-lasting quality. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Venta - 263260232
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 263260232 |
| Range Name | Venta |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 24 cm |
| Width (cm) | 17 cm |
| Depth (cm) | 20 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |