The SOKA spotlight combines modern simplicity with fine design details. Its clearly structured surface with vertical grooves gives it an elegant texture. In combination with the directional light, SOKA creates targeted accents - ideal for corridors, kitchens, work areas or as a stylish addition to modern living concepts. SOKA has an on/off switch directly on the luminaire and can be permanently connected to the wall. Made of metal with a matt white surface, SOKA has a modern, bright and unobtrusive look and can be integrated into a variety of colour concepts - purist, but with character. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Soka - 867770131
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 867770131 |
| Range Name | Soka |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 15 cm |
| Width (cm) | 9 cm |
| Depth (cm) | 14.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | White |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Push Button Switch |