The SOKA pendant light combines modern simplicity with fine design details. Its clearly structured surface with vertical grooves gives it an elegant texture. Five light sources suspended side by side create a balanced, linear look and set decorative lighting accents - ideal above long dining tables, kitchen islands or as stylish lighting in open-plan living areas. Made of metal with a matt white surface, SOKA has a modern, bright and unobtrusive look and can be integrated into a variety of colour concepts - purist, but with character. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Soka - 367700531
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 367700531 |
| Range Name | Soka |
| Dimensions | |
| Maximum Height (cm) | 150 cm |
| Length (cm) | 85 cm |
| Width (cm) | 9 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 5 |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | White |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Mains Operated |