Trio-R62921001 - Camillus - White LED Flush 1000 lm IP44
-25 %
Camillus - White LED Flush 1000 lm IP44
- Dimmable via switch
Product range name and SKU: Camillus - R62921001
This product is supplied by Trio Lighting
Product Info
Brand Trio Lighting
Product Code R62921001
Range Name Camillus
Dimensions
Height (cm) 3 cm
Diameter (cm) 17 cm
Bulb
Energy Efficiency Class F
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 1000 lm
Maximum Wattage (W) LED 9W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Acrylic / Plastic
Shade / Diffuser Colour White
Frame / Base Material Acrylic / Plastic
Frame / Base Colour White
Features
IP Rating IP44
Class of Insulation Class 2 (Double Insulated)
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W