The SOKA table lamp combines modern simplicity with fine design details. The clearly structured surface with vertical grooves gives it an elegant texture. The directional light sets targeted accents - perfect for the desk, bedside table or as a stylish highlight in modern living spaces. It is conveniently operated via a cord switch attached directly to the light. Made of metal with a matt white surface, SOKA has a modern, bright and unobtrusive look and can be integrated into a variety of colour concepts - purist, but with character. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Please note, this product is wired with a 2-pin plug with a 3-pin adaptor provided.
Product range name and SKU: Soka - 567700131
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 567700131 |
| Range Name | Soka |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 55 cm |
| Diameter (cm) | 15 cm |
| Other Measurements | Lampshade Diameter - 5.5 cm |
| Depth (cm) | 26 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | White |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Rocker Switch |