VENTA bollard light - classic design for stylish accents in outdoor areas. The VENTA luminaire combines timeless design with practical functionality and is the perfect choice for atmospherically illuminating paths, driveways or gardens. Thanks to its IP44 protection rating, it is reliably protected from splashing water on all sides and is ideal for outdoor use. Made of robust die-cast aluminium in elegant matt white, it blends harmoniously into any outdoor area and impresses with its long-lasting quality. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Venta - 563260131
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 563260131 |
| Range Name | Venta |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 30 cm |
| Width (cm) | 17 cm |
| Depth (cm) | 17 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | White |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |