The VOLGA bollard brings light into the darkness - exactly where safe orientation is important outdoors. Whether along paths, driveways or in the garden, with its pleasant, uniform light, it ensures safety and an inviting atmosphere around the house. Thanks to its IP54 protection rating, VOLGA reliably defies wind and weather and is ideally suited for permanent outdoor use. Its cylindrical shape gives the bollard a modern, timeless appearance that blends harmoniously into any environment and gently radiates light into the surroundings. Particularly practical: the bollard includes a connector for series connection so that several lights can be easily and conveniently connected together. The luminaire is made of robust die-cast aluminium in anthracite and white plastic, which not only gives it a high-quality appearance but also a long-lasting quality. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Volga - 469460142
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 469460142 |
| Range Name | Volga |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 100 cm |
| Diameter (cm) | 12 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic, Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver, White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Features | |
| IP Rating | IP54 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |