The VOLGA wall light brings light into the darkness - exactly where it is needed around the house. Whether on the façade, in the entrance area or along pathways: With its up-and-down lighting, it sets stylish lighting accents upwards and downwards while providing orientation, safety and an inviting atmosphere in the outdoor area. The pleasantly uniform light is gently emitted into the surroundings and emphasises walls and architecture in a particularly elegant way. Thanks to its IP54 protection rating, VOLGA reliably defies wind and weather and is ideally suited for permanent outdoor use. Its cylindrical shape gives the luminaire a modern, timeless appearance that blends harmoniously into any surroundings. The luminaire is made of robust die-cast aluminium in anthracite and white plastic, which not only gives it a high-quality appearance but also a long-lasting quality. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Volga - 269460242
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 269460242 |
| Range Name | Volga |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 30 cm |
| Diameter (cm) | 8.3 cm |
| Depth (cm) | 11.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic, Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver, White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Features | |
| IP Rating | IP54 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |