The SOKA pendant light combines modern simplicity with fine design details. Its clearly structured surface with vertical grooves gives it an elegant texture. In combination with the directed light, SOKA creates targeted accents - ideal above the dining table, in the kitchen or as a stylish statement in open-plan living areas. Made of metal with a matt black finish, SOKA has a striking, elegant yet discreet appearance. The black sets clear accents and at the same time blends effortlessly into modern colour concepts - stylish, timeless and with a strong presence. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Soka - 367700132
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 367700132 |
| Range Name | Soka |
| Dimensions | |
| Maximum Height (cm) | 150 cm |
| Diameter (cm) | 9 cm |
| Other Measurements | Lampshade Diameter - 5.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Mains Operated |