In addition to the right decorations, the perfect ambience in the outdoor area requires beautiful lighting. Our GARONNE series goes perfectly with straight-lined outdoor furniture and provides pleasant lighting and a perfect ambience for relaxed summer evenings - whether a well-lit entrance area, path to the house or garden or simply a wall and ceiling light for the balcony. Thanks to its IP44 protection rating, the wall light is ideal for illuminating your outdoor area. The rust-coloured die-cast aluminium supports the linear design and represents a stylish combination with modern elements in the outdoor area. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Garonne - 201860224
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 201860224 |
| Range Name | Garonne |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 38 cm |
| Width (cm) | 14 cm |
| Depth (cm) | 14 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 2 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Rust / Corten |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |