The WACADIA wall light is the perfect choice for anyone who wants to give free rein to their creativity. As a plaster luminaire, it can be individually painted, designed or overpainted and thus effortlessly adapts to any style of living and any colour scheme - from discreet to expressive. With its up-and-down lighting, WACADIA provides pleasant, soft illumination and creates stylish lighting accents on the wall. The elongated, classic shape makes it particularly versatile and ideal for corridors, stairwells or passageways, where it skilfully combines functionality and design. Made of plaster in white, WACADIA offers the perfect canvas for individual design ideas. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Wacadia - 201101101
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 201101101 |
| Range Name | Wacadia |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 14 cm |
| Width (cm) | 30 cm |
| Depth (cm) | 9.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Product Finish | |
| Frame / Base Material | Concrete / Plaster |
| Frame / Base Colour | White |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |