-35 %
Brand: Searchlight
Model: Club - 7923CC
Add this eye-catching Club table lamp to any modern home setting seeking a touch of contemporary style. The quirky x base has a chrome finish and is c..
€81.54 €125.46
Ex Tax:€66.29
Brand: Searchlight
Model: Club - 7923SS
Create a stylish appeal by adding this table lamp to your bedroom, kitchen or living room. Combining satin silver and black provides an aesthetic that..
€81.54 €125.46
Ex Tax:€66.29
Brand: Searchlight
Model: Drum - 23298-3GY
Covered with glamorous velvet fabric, this Drum light adds the perfect finishing touch to any room. With a 3 light opal diffuser, this Drum light will..
€65.23 €100.36
Ex Tax:€53.03
Brand: Searchlight
Model: Spring - 85583-4BGO
Add a statement feature to your dining area or breakfast bar with this stunning Spring 4 light ceiling pendant. The gold and black overlapping bands h..
€115.76 €289.41
Ex Tax:€94.12
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3014-4WW
Brand : Searchlight
Product Code : L3014-4WW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 366 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3327-6WW
Brand : Searchlight
Product Code : L3327-6WW
Lamp Socket : E27
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 6W
Lumens (Lm) : 527 lm
Colour Temperatu..
€6.00 €12.00
Ex Tax:€4.88
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 151755
Brand : Ideal Lux
Product Code : 151755
Lamp Socket : E27
Dimmable : No
Wattage (W) : 6W
Lumens (Lm) : 550 lm
Colour Temperatu..
€4.29 €5.38
Ex Tax:€3.49
Club - Antique Brass Rectangle Table Lamp with Cream Shade
🌸🐰 Enjoy an additional 5% off your order this Easter! 🐰🌸
🌷 Please apply coupon code "EASTER26" at checkout. 🌷
🌷 Please apply coupon code "EASTER26" at checkout. 🌷
Suitable for both modern and traditional interiors, the Club table lamp is designed with an antique brass finish and a cross shape on the base. The large rectangle cream shade makes it a noticeable product for the home and is sure to catch anyone's attention.
Product range name and SKU: Club - 7923AB
This product is supplied by Searchlight Electric
| Product Info | |
| Brand | Searchlight |
| Product Code | 7923AB |
| Range Name | Club |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 49 cm |
| Length (cm) | 31 cm |
| Other Measurements | Lampshade Height - 20 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Shade / Diffuser Colour | Cream / Ivory |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Antique Brass |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Rocker Switch |
€81.54
€125.46
Ex Tax: €66.29
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3915-4CW
Brand : Searchlight
Product Code : L3915-4CW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 372 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.35 €6.70
Ex Tax:€3.54
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3914-4WW
Brand : Searchlight
Product Code : L3914-4WW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4.5W
Lumens (Lm) : 400 lm
Colour Temperature (Kelvin..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3014-4CW
Brand : Searchlight
Product Code : L3014-4CW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 366 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3014-4WW
Brand : Searchlight
Product Code : L3014-4WW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 366 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101248
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101248
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 430 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 151649
Brand : Ideal Lux
Product Code : 151649
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 370 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 2200..
€4.80 €6.00
Ex Tax:€3.90
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 151656
Brand : Ideal Lux
Product Code : 151656
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 300 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 220..
€4.80 €6.00
Ex Tax:€3.90
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101217
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101217
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 420 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101231
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101231
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 370 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60