Maytoni-MOD058CL-L35BSK - Rim - Brass CCT Ceiling Lamp Ø 60 cm
-25 %
Rim - Brass CCT Ceiling Lamp Ø 60 cm
This LED ceiling lamp features a brass finish and a white acrylic light diffuser. This ultra-modern flush provides a built-in 35W LED, 2600K - 3500К and a TRIAC dimmable driver, and the sleek line will create a truly contemporary look for your home. Matching items are available.
Product range name and SKU: Rim - MOD058CL-L35BSK
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code MOD058CL-L35BSK
Range Name Rim
Dimensions
Height (cm) 3.5 cm
Diameter (cm) 60 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Bulb Included Yes
Number of Lights 1
Type of Included Bulb LED (build-in)
Colour Temperature (Kelvin) 2600 K, 3500 K
Lumens Output 1521 - 1531 lm
Maximum Wattage (W) LED 35W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Acrylic / Plastic, Metal
Shade / Diffuser Colour White, Brass
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Brass
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 1
Switch Type Mains Operated
Extras Dimmable LED, CCT - Colour Changing Technology
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W