Maytoni-DL119-10W-3K-TRS-W - Dip - White Plaster-in Recessed Downlight Ø 9.2 cm
-25 %
Dip - White Plaster-in Recessed Downlight Ø 9.2 cm
This timeless plaster-in luminaire conceals the downlight for a clean, seamless finish. Designed to be plastered into the ceiling during the early stages, with a built-in 10W, 3000K LED. This downlight provides an ultra-modern way to illuminate a room, giving clean lines and unobtrusive lighting.
Product range name and SKU: Dip - DL119-10W-3K-TRS-W
Brand Maytoni
Product Code DL119-10W-3K-TRS-W
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 1150 lm
Maximum Wattage (W) LED 10W
Product Finish
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour White
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W