Maytoni-DL119-10W-2.7K-TRS-W - Dip - White Plaster-in Recessed Downlight Ø 9.2 cm
-25 %
Dip - White Plaster-in Recessed Downlight Ø 9.2 cm
This timeless plaster-in luminaire conceals the downlight for a clean, seamless finish. Designed to be plastered into the ceiling during the early stages, with a built-in 10W, 2700K LED. This downlight provides an ultra-modern way to illuminate a room, giving clean lines and unobtrusive lighting.
Product range name and SKU: Dip - DL119-10W-2.7K-TRS-W
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code DL119-10W-2.7K-TRS-W
Range Name Dip
Dimensions
Height (cm) 8.2 cm
Diameter (cm) 9.2 cm
Other Measurements Cut Hole Diameter - 5.8 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 2700 K
Lumens Output 1130 lm
Maximum Wattage (W) LED 10W
Product Finish
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour White
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 2 (Double Insulated)
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W