Maytoni-DL058-12W3K-W - Round - White LED Recessed Downlight Ø 8 cm
-25 %
Round - White LED Recessed Downlight Ø 8 cm
Ideal for domestic and commercial use, the ROUND has all the features required of an everyday downlight. The 12W LED module produces 920 lumens of warm white light. It is constructed from a white metal body and is particularly impressive when installed in lofts, kitchens, dining rooms, and commercial bars and restaurants. Other options are available in the range.
Product range name and SKU: Round - DL058-12W3K-W
Brand Maytoni
Product Code DL058-12W3K-W
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 920 lm
Maximum Wattage (W) LED 12W
Product Finish
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour White
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W