Maytoni-DL058-12W3K-B - Round - Black LED Recessed Downlight Ø 8 cm
-25 %
Round - Black LED Recessed Downlight Ø 8 cm
Ideal for domestic and commercial use, the ROUND has all the features required of an everyday downlight. The 12W LED module produces 910 lumens of warm white light. It is constructed from a black metal body and is particularly impressive when installed in lofts, kitchens, dining rooms, and commercial bars and restaurants. Other options are available in the range.
Product range name and SKU: Round - DL058-12W3K-B
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code DL058-12W3K-B
Range Name Round
Dimensions
Height (cm) 8 cm
Diameter (cm) 8 cm
Other Measurements Cut Hole Diameter - 7.5 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 910 lm
Maximum Wattage (W) LED 12W
Product Finish
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Black
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 1
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W