The Obi 2 Light Outdoor Wall Light offers bold, contemporary styling with enhanced illumination. Cast from Aluminium and finished in tough powder coated black, and a finely machined knurled cylindrical body, the Obi casts light both upwards and downwards to create a striking architectural effect on exterior walls. With an IP54 rating, Obi is built for reliable outdoor performance, making it ideal for entrances, patios and pathways. A modern wall light that combines strong visual impact with practical, everyday functionality.
Although this outdoor light has been designed for outdoor environments and tested to IP54 standards, it is unsuitable for harsh coastal environments, including any area with salty air conditions. Installing in a coastal or harsh environment may mean the finish of this light degrades much more quickly and cannot be covered under warranty. This light should not be installed on surfaces that could contain corrosive substances, including lime-based renders or paint.
Product range name and SKU: Obi - OBI3222
This product is supplied by Där Lighting
| Product Info | |
| Brand | Där |
| Product Code | OBI3222 |
| Range Name | Obi |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 24 cm |
| Width (cm) | 7 cm |
| Depth (cm) | 12 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 2 |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Product Finish | |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP54 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |