The Obi Outdoor Wall Light delivers clean, contemporary lighting with a strong architectural edge. Cast from Aluminium and finished in a tough powder-coated black, with a finely machined, knurled cylindrical body, the Obi directs light downwards to create a focused, practical glow. With an IP54 rating, Obi is designed for reliable outdoor performance, making it ideal for entrances, pathways and exterior walls. A sleek and understated downlight that adds modern definition while enhancing safety and visibility outdoors.
Although this outdoor light has been designed for outdoor environments and tested to IP54 standards, it is unsuitable for harsh coastal environments, including any area with salty air conditions. Installing in a coastal or harsh environment may mean the finish of this light degrades much more quickly and cannot be covered under warranty. This light should not be installed on surfaces that could contain corrosive substances, including lime-based renders or paint.
Product range name and SKU: Obi - OBI0722
This product is supplied by Där Lighting
| Product Info | |
| Brand | Där |
| Product Code | OBI0722 |
| Range Name | Obi |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 15 cm |
| Width (cm) | 7 cm |
| Depth (cm) | 12 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Product Finish | |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP54 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |