Maytoni-O480WL-L12B3K - Expo - Black Wall Lamp with White Diffuser IP 54
-25 %
Expo - Black Wall Lamp with White Diffuser IP 54
Stylish LED facade wall lamp from the series Expo, made of a black colour rectangular metal housing and a white cylindrical diffuser with a built-in 12W, 3000K LED. Modern lamp with a high degree of ingress protection: IP54, which will fill with comfortable light the facade, terrace, front door and porch in your home, villa, hotel and restaurant.
Product range name and SKU: Expo - O480WL-L12B3K
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code O480WL-L12B3K
Range Name Expo
Dimensions
Height (cm) 35.5 cm
Width (cm) 16.5 cm
Depth (cm) 14 cm
Bulb
Energy Efficiency Class F
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 650 lm
Maximum Wattage (W) LED 12W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Acrylic / Plastic
Shade / Diffuser Colour White
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Black
Features
IP Rating IP54
Class of Insulation Class 1
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W