The SOKA floor lamp combines modern simplicity with fine design details. The clearly structured surface with vertical grooves gives it an elegant texture. Three light sources positioned at different heights create targeted accents - perfect as a stylish highlight in modern living spaces. It is conveniently operated using a foot switch. Made of metal with a warm grey finish, SOKA has a modern, bright and unobtrusive look and can be integrated into a variety of colour schemes - purist, but with character. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Please note, this product is wired with a 2-pin plug with a 3-pin adaptor provided.
Product range name and SKU: Soka - 467700376
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 467700376 |
| Range Name | Soka |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 150 cm |
| Diameter (cm) | 37 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 3 |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Foot Switch |