The SERVO table lamp embodies minimalist design, and its striking shape is reminiscent of a small, attentive assistant - functional, precise and always ready for use. Thanks to its compact design and clever clamping function, it can be flexibly attached to table tops, shelves or work surfaces - perfect for desks, creative studios or reading corners. SERVO adapts: With ON/OFF touch, integrated dimmer, adjustable light colour and memory function, it responds intuitively to your needs and remembers your preferred settings. The luminaire is made of high-quality metal and comes in an elegant matt white colour. The surface emphasises the modern, technical look - understated in style but powerful in effect. In addition, the luminaires feature modern LED technology, which stands for a high quality of light. LED light sources are characterised by a long service life and low heat generation.
Please note, this product is wired with a 2-pin plug with a 3-pin adaptor provided.
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (3000K, 4200K, 6500K)
- Sensor dimmer
- On/Off touch function
- Memory function
- Timer
Product range name and SKU: Servo - 535810131
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 535810131 |
| Range Name | Servo |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 74.5 cm |
| Width (cm) | 18 cm |
| Depth (cm) | 42.5 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Colour Temperature (Kelvin) | 4000 K, 3000 K, 6500 K |
| Lumens Output | 1400 lm |
| Maximum Wattage (W) | LED 13W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black, White |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Push Button Switch |
| Extras | Clip-on, Dimmable LED, CCT - Colour Changing Technology, Timer |
How bright is a light bulb?
Because the Lumen output from different manufacturers will vary. Here's a quick and easy guide to approximate total Lumen output.
Lumens |
Watts |
| 2600 Lumens (lm) | 150W |
| 1600 Lumens (lm) | 100W |
| 1100 Lumens (lm) | 75W |
| 800 Lumens (lm) | 60W |
| 450 Lumens (lm) | 40W |
Understanding LED colour temperature and the Kelvin scale
Colour temperature 2000K to 3000K, the light produced is often referred to as a "warm white", "soft white", occasionally called a "candle white". It ranges from orange-ish to yellow-ish white in appearance. This kind of light is attractive, enjoyable, comfortable and relaxing.
Colour temperature 3100K to 4500K, the light produced is often referred to as a "neutral white", "bright white" or "natural white". Light sources within this range will emit a more neutral white light and may even have a slightly blue tint. This kind of light is bright, vibrant and clean appearing.

Colour temperature 4600K and above, the light produced is often referred to as a "cool white", "pure white" or "day white". Light sources in this range will have a blue-ish white tint to them. The higher the number, the more blueish it will appear. This kind of light will appear crisp, invigorating and energetic.
Please refer to full guide described in the main LED bulbs description