The OVELA ceiling light impresses with its unusual, clean design that adds a touch of art and lightness to modern living spaces. The organic arrangement of the geometric shapes creates a fascinating look that harmoniously combines light and shade. The brightness and light colour can be infinitely adjusted using the remote control, creating the perfect atmosphere at all times - whether for working, relaxing or dreaming. Alternatively, the brightness can be regulated in three stages using a conventional light switch. Practical extras such as a timer, night light function and memory function make OVELA a real all-rounder in terms of comfort and style. Made of metal in elegant warm grey and coffee, it combines simple aesthetics and modern technology to make an impressive statement on the ceiling. In addition, the luminaires feature modern LED technology, which stands for a high quality of light. LED light sources are characterised by a long service life and low heat generation.
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (2700K - 6500K)
- Memory function
- Remote Control included
- Timer
- Integrated dimmer
- Night light function
- Dimmable via switch
Product range name and SKU: Ovela - 636910665
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 636910665 |
| Range Name | Ovela |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 4.5 cm |
| Length (cm) | 100 cm |
| Width (cm) | 30.5 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Lights | 6 |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Colour Temperature (Kelvin) | 6000 K, 5000 K, 4000 K, 3000 K, 6500 K, 2700 K |
| Lumens Output | 3900 lm |
| Maximum Wattage (W) | LED 34W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic, Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Brown / Bronze, White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | White |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated, Other |
| Extras | Dimmable LED, Remote Control, CCT - Colour Changing Technology, Night Light Function, Timer |
How bright is a light bulb?
Because the Lumen output from different manufacturers will vary. Here's a quick and easy guide to approximate total Lumen output.
Lumens |
Watts |
| 2600 Lumens (lm) | 150W |
| 1600 Lumens (lm) | 100W |
| 1100 Lumens (lm) | 75W |
| 800 Lumens (lm) | 60W |
| 450 Lumens (lm) | 40W |
Understanding LED colour temperature and the Kelvin scale
Colour temperature 2000K to 3000K, the light produced is often referred to as a "warm white", "soft white", occasionally called a "candle white". It ranges from orange-ish to yellow-ish white in appearance. This kind of light is attractive, enjoyable, comfortable and relaxing.
Colour temperature 3100K to 4500K, the light produced is often referred to as a "neutral white", "bright white" or "natural white". Light sources within this range will emit a more neutral white light and may even have a slightly blue tint. This kind of light is bright, vibrant and clean appearing.

Colour temperature 4600K and above, the light produced is often referred to as a "cool white", "pure white" or "day white". Light sources in this range will have a blue-ish white tint to them. The higher the number, the more blueish it will appear. This kind of light will appear crisp, invigorating and energetic.
Please refer to full guide described in the main LED bulbs description