The LAMONT ceiling light impresses with its simple elegance and pleasantly understated presence. With its flat, round design, it blends harmoniously into any room concept and also offers a modern lighting solution. Thanks to its IP65 protection rating, LAMONT is dustproof and protected against water jets - ideal for use in damp rooms, covered outdoor areas or other demanding environments. The integrated dimmer makes it possible to adjust the light intensity directly on the luminaire to suit your mood or requirements - from functionally bright to atmospherically soft. LAMONT comes in an elegant black colour with a matt finish. The high-quality plastic has a discreet appearance and at the same time ensures a pleasant feel. Whether on light-coloured ceilings or on coloured surfaces, LAMONT always looks calm and balanced without pushing itself into the foreground. In addition, the luminaires feature modern LED technology, which stands for a high quality of light. LED light sources are characterised by a long service life and low heat generation.
- Externally dimmable
- IP 65
Product range name and SKU: Lamont - 635310132
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 635310132 |
| Range Name | Lamont |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 4 cm |
| Diameter (cm) | 8 cm |
| Other Measurements | Cut Hole Diameter - 6.8 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Colour Temperature (Kelvin) | 3000 K |
| Lumens Output | 650 lm |
| Maximum Wattage (W) | LED 6.5W |
| Product Finish | |
| Frame / Base Material | Acrylic / Plastic |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP65 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Mains Operated |
How bright is a light bulb?
Because the Lumen output from different manufacturers will vary. Here's a quick and easy guide to approximate total Lumen output.
Lumens |
Watts |
| 2600 Lumens (lm) | 150W |
| 1600 Lumens (lm) | 100W |
| 1100 Lumens (lm) | 75W |
| 800 Lumens (lm) | 60W |
| 450 Lumens (lm) | 40W |
Understanding LED colour temperature and the Kelvin scale
Colour temperature 2000K to 3000K, the light produced is often referred to as a "warm white", "soft white", occasionally called a "candle white". It ranges from orange-ish to yellow-ish white in appearance. This kind of light is attractive, enjoyable, comfortable and relaxing.
Colour temperature 3100K to 4500K, the light produced is often referred to as a "neutral white", "bright white" or "natural white". Light sources within this range will emit a more neutral white light and may even have a slightly blue tint. This kind of light is bright, vibrant and clean appearing.

Colour temperature 4600K and above, the light produced is often referred to as a "cool white", "pure white" or "day white". Light sources in this range will have a blue-ish white tint to them. The higher the number, the more blueish it will appear. This kind of light will appear crisp, invigorating and energetic.
Please refer to full guide described in the main LED bulbs description