The KIBO ceiling light impresses with its simple, understated appearance in a clear, angular shape and blends effortlessly into a wide variety of living and working areas. Whether in the hallway, bedroom or minimalist living room - KIBO provides pleasant light without visually dominating the room. Its discreet design makes it the perfect choice for anyone who appreciates clear lines and understatement. The adjustable light colour allows the ambience to be flexibly adapted to the mood and time of day. Made of metal with a matt white surface, the single-bulb luminaire impresses with a high-quality, unobtrusive look that is durable and easy to clean. The discreet colour scheme underlines the minimalist design and ensures harmonious integration into a wide variety of room concepts.
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (3000K, 4000K, 6000K)
Product range name and SKU: Kibo - 635029131
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 635029131 |
| Range Name | Kibo |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 1.9 cm |
| Other Measurements | Lampshade Diameter - 10.8 cm x 10.8 cm |
| Width (cm) | 12 cm |
| Depth (cm) | 12 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Colour Temperature (Kelvin) | 6000 K, 4000 K, 3000 K |
| Lumens Output | 500 lm |
| Maximum Wattage (W) | LED 4W |
| Product Finish | |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | White |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Mains Operated |
| Extras | CCT - Colour Changing Technology |
How bright is a light bulb?
Because the Lumen output from different manufacturers will vary. Here's a quick and easy guide to approximate total Lumen output.
Lumens |
Watts |
| 2600 Lumens (lm) | 150W |
| 1600 Lumens (lm) | 100W |
| 1100 Lumens (lm) | 75W |
| 800 Lumens (lm) | 60W |
| 450 Lumens (lm) | 40W |
Understanding LED colour temperature and the Kelvin scale
Colour temperature 2000K to 3000K, the light produced is often referred to as a "warm white", "soft white", occasionally called a "candle white". It ranges from orange-ish to yellow-ish white in appearance. This kind of light is attractive, enjoyable, comfortable and relaxing.
Colour temperature 3100K to 4500K, the light produced is often referred to as a "neutral white", "bright white" or "natural white". Light sources within this range will emit a more neutral white light and may even have a slightly blue tint. This kind of light is bright, vibrant and clean appearing.

Colour temperature 4600K and above, the light produced is often referred to as a "cool white", "pure white" or "day white". Light sources in this range will have a blue-ish white tint to them. The higher the number, the more blueish it will appear. This kind of light will appear crisp, invigorating and energetic.
Please refer to full guide described in the main LED bulbs description