The MIXA table lamp brings modern design with a special twist to the table. Its strikingly perforated lamp head creates a fascinating play of light - the small points of light gently break through the metal and create an atmospheric ambience in the room. Despite its exciting effect, its shape remains clear - ideal for anyone looking for modern design with character. Whether on the bedside table, the sideboard in the living room or as a stylish statement on the desk - MIXA cuts a fine figure everywhere and provides just the right mix of function and decorative effect. It is easy to operate with the cord switch. Made of metal with a matt white surface and highlights in matt brass, MIXA has a light yet high-quality appearance. The white coating emphasises the interplay of light and shadow and gives the luminaire a fresh, contemporary look. The material ensures stability and durability - perfect for everyday use with a touch of design sophistication. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Please note, this product is wired with a 2-pin plug with a 3-pin adaptor provided.
Product range name and SKU: Mixa - 548200131
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 548200131 |
| Range Name | Mixa |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 45 cm |
| Diameter (cm) | 14 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White, Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | White, Brass |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Rocker Switch |