The TAURIS table lamp makes a modern design statement with its plinth-like base, enhanced by fine vertical grooves, and the clear, round light sphere above it. It combines sculptural design with practical functionality, making it an eye-catcher in any room. Whether in the living room as an atmospheric light source, in the bedroom for soft reading light or in the office as a flexible companion - TAURIS adapts effortlessly to your everyday life. It is operated using the 4-way touch sensor, which allows you to adjust the light colour and brightness individually. Thanks to the integrated rechargeable battery and the practical USB-C connection, you can enjoy maximum freedom in terms of placement, without any annoying cables. The light is characterised by a combination of a metal base with a matt brass finish and high-quality white glass for the light ball. The elegant choice of materials gives the light a warm yet luxurious character that blends harmoniously with a variety of furnishing styles. In addition, the luminaires feature modern LED technology, which stands for a high quality of light. LED light sources are characterised by a long service life and low heat generation.
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (3000K, 4500K, 6000K)
- Sensor dimmer
- Rechargeable battery operated
- USB-C connection
- Charging Station included
- 4 Level touch function
Product range name and SKU: Tauris - 543510108
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 543510108 |
| Range Name | Tauris |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 21.2 cm |
| Diameter (cm) | 12 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Colour Temperature (Kelvin) | 6000 K, 3000 K, 4500 K |
| Lumens Output | 250 lm |
| Maximum Wattage (W) | LED 2W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 3 |
| Switch Type | Touch Lamp |
| Extras | Dimmable LED, CCT - Colour Changing Technology, Rechargeable, Build in C Type Socket |
How bright is a light bulb?
Because the Lumen output from different manufacturers will vary. Here's a quick and easy guide to approximate total Lumen output.
Lumens |
Watts |
| 2600 Lumens (lm) | 150W |
| 1600 Lumens (lm) | 100W |
| 1100 Lumens (lm) | 75W |
| 800 Lumens (lm) | 60W |
| 450 Lumens (lm) | 40W |
Understanding LED colour temperature and the Kelvin scale
Colour temperature 2000K to 3000K, the light produced is often referred to as a "warm white", "soft white", occasionally called a "candle white". It ranges from orange-ish to yellow-ish white in appearance. This kind of light is attractive, enjoyable, comfortable and relaxing.
Colour temperature 3100K to 4500K, the light produced is often referred to as a "neutral white", "bright white" or "natural white". Light sources within this range will emit a more neutral white light and may even have a slightly blue tint. This kind of light is bright, vibrant and clean appearing.

Colour temperature 4600K and above, the light produced is often referred to as a "cool white", "pure white" or "day white". Light sources in this range will have a blue-ish white tint to them. The higher the number, the more blueish it will appear. This kind of light will appear crisp, invigorating and energetic.
Please refer to full guide described in the main LED bulbs description