The TAGUS bollard combines classic design with modern technology and provides reliable orientation in outdoor areas. It sets stylish lighting accents along paths, driveways or in the garden and at the same time creates security around the house. Particularly practical: the luminaire can be switched to two brightness levels, and the light colour can also be conveniently adjusted using a switch directly on the luminaire - allowing TAGUS to adapt flexibly to different requirements and moods. Thanks to its high IP65 protection rating, the bollard is optimally protected against wind and weather and is also ideal for use in coastal areas. The included connector for series connection also enables simple and clean installation of several luminaires in series. The luminaire is made of anthracite-coloured die-cast aluminium in combination with transparent plastic, which gives it a robust, high-quality appearance and long-lasting quality. In addition, the luminaires feature modern LED technology, which stands for a high quality of light. LED light sources are characterised by a long service life and low heat generation.
- IP 65
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (2200K, 3000K, 4000K)
- Adjustable light level
Product range name and SKU: Tagus - 438560142
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 438560142 |
| Range Name | Tagus |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 100 cm |
| Diameter (cm) | 11.5 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Colour Temperature (Kelvin) | 4000 K, 3000 K, 2200 K |
| Lumens Output | 1500 lm |
| Maximum Wattage (W) | LED 13W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Features | |
| IP Rating | IP65 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |
| Extras | CCT - Colour Changing Technology, Selectable Wattage Switch |
How bright is a light bulb?
Because the Lumen output from different manufacturers will vary. Here's a quick and easy guide to approximate total Lumen output.
Lumens |
Watts |
| 2600 Lumens (lm) | 150W |
| 1600 Lumens (lm) | 100W |
| 1100 Lumens (lm) | 75W |
| 800 Lumens (lm) | 60W |
| 450 Lumens (lm) | 40W |
Understanding LED colour temperature and the Kelvin scale
Colour temperature 2000K to 3000K, the light produced is often referred to as a "warm white", "soft white", occasionally called a "candle white". It ranges from orange-ish to yellow-ish white in appearance. This kind of light is attractive, enjoyable, comfortable and relaxing.
Colour temperature 3100K to 4500K, the light produced is often referred to as a "neutral white", "bright white" or "natural white". Light sources within this range will emit a more neutral white light and may even have a slightly blue tint. This kind of light is bright, vibrant and clean appearing.

Colour temperature 4600K and above, the light produced is often referred to as a "cool white", "pure white" or "day white". Light sources in this range will have a blue-ish white tint to them. The higher the number, the more blueish it will appear. This kind of light will appear crisp, invigorating and energetic.
Please refer to full guide described in the main LED bulbs description