The MURES outdoor wall light impresses with its simple, timeless design and a luminous globe that emits pleasant light into the surroundings. It provides soft illumination and creates a sense of security around the house - especially in the entrance area, where good light is not only practical but also inviting. Thanks to the integrated motion sensor, the light switches on automatically as soon as movement is detected, providing additional convenience and security. Thanks to its IP44 protection rating, MURES is reliably protected against splash water, making it ideal for outdoor use. Whether on the house wall, next to the front door or along the entrance, this light combines functionality with discreet elegance. Made of die-cast aluminium in anthracite and combined with white glass, the luminaire impresses with its high-quality choice of materials and modern look. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
- Motion sensor
Product range name and SKU: Mures - 269869142
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 269869142 |
| Range Name | Mures |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 28 cm |
| Diameter (cm) | 18 cm |
| Depth (cm) | 19.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Sensor |