The TANA wall light brings classic design and timeless elegance to house façades, patios or entrance areas. With its characteristic shade and visible light source, it is reminiscent of traditional outdoor luminaires and at the same time creates a warm, inviting lighting atmosphere. Whether outdoors or in covered areas, TANA provides reliable light and creates orientation and safety around the house. Thanks to its IP44 protection rating, it is optimally protected against the weather and is also ideal for use in coastal areas. The luminaire is made of zinc-coloured metal in combination with transparent glass, which emphasises the classic look and brings out the light particularly clearly. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Tana - 261060186
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 261060186 |
| Range Name | Tana |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 26 cm |
| Diameter (cm) | 31 cm |
| Depth (cm) | 41 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |