The TUMEN wall light gets to the heart of the matter: simple in design, powerful in effect - the focus here is clearly on light. Whether outdoors, in the basement or in washrooms: TUMEN ensures uniform illumination, provides safety and creates orientation exactly where reliable light is required. With an IP44 protection rating, it is ideally suited to damp environments and also cuts a convincing figure in coastal areas thanks to its robust design. In addition, a 15-year guarantee ensures long-lasting quality and carefree use for many years to come. With zinc-coloured metal and white plastic, the luminaire has a discreet, high-quality appearance and adapts effortlessly to a wide variety of environments. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Tumen - 260560186
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 260560186 |
| Range Name | Tumen |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 26 cm |
| Width (cm) | 14.6 cm |
| Depth (cm) | 11.4 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |