The TRIOTO wall light combines modern design and functionality to make your outdoor area safe and inviting. Ideal next to the entrance area or on the house façade, it not only ensures greater security but also sets elegant accents. Its cylindrical design creates a uniform beam of light in all directions and conjures up an atmospheric play of light on the wall. With an IP44 protection rating, TRIOTO is reliably protected against splashing water from all sides and is perfect for outdoor use. Made of high-quality stainless steel in matt nickel and combined with white plastic, it impresses with its durability and timeless elegance. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Trioto - 209760107
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 209760107 |
| Range Name | Trioto |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 39 cm |
| Diameter (cm) | 7.5 cm |
| Depth (cm) | 17 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Nickel |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |