Immerse yourself in a fascinating journey through time with the LIVENZA series! The unique design of the wall light is an eye-catcher and sets special lighting accents in your garden area or next to the entrance door. Thanks to the generous light emission, it emits pleasant light in all directions to ensure safety and create an atmospheric ambience. The IP44 protection rating means that the light is protected against splashing water on all sides. The light, made of high-quality die-cast aluminium in matt white, lends your garden an elegant charm. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
Product range name and SKU: Livenza - 205760131
This product is supplied by Trio Lighting
| Product Info | |
| Brand | Trio Lighting |
| Product Code | 205760131 |
| Range Name | Livenza |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 34 cm |
| Width (cm) | 14 cm |
| Depth (cm) | 19 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | White |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |