Searchlight-17004-60BK - Kos - Black LED Wall Lamp 12W IP44
-35 %
Kos - Black LED Wall Lamp 12W IP44
- 3 way installation: direct mount to mirror frame, wall mounted and fixed to the back of the mirror
Product range name and SKU: Kos - 17004-60BK
This product is supplied by Searchlight Electric
Product Info
Brand Searchlight
Product Code 17004-60BK
Range Name Kos
Dimensions
Height (cm) 6 cm
Length (cm) 60 cm
Depth (cm) 11 cm - 11.6 cm
Bulb
Energy Efficiency Class F
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 862 lm
Maximum Wattage (W) LED 12W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Acrylic / Plastic
Shade / Diffuser Colour White
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Black
Features
IP Rating IP44
Class of Insulation Class 2 (Double Insulated)
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W