-35 %
Brand: Searchlight
Model: Metro - 1318-2-LED
This Metro stainless steel 2 light outdoor light is perfect for welcoming you home and deterring would-be intruders. The rectangular wall attachment f..
€80.58 €123.98
Ex Tax:€65.51
Brand: Searchlight
Model: Metro - 2018-2-LED
This Metro stainless steel outdoor tube wall bracket with frosted glass is stylish and contemporary to any outdoor area. The wall attachment is connec..
€57.56 €88.56
Ex Tax:€46.80
Brand: Searchlight
Model: Metro - 7008-1SS-LED
The Metro stainless steel outdoor light has a motion sensor is perfect for welcoming you home and deterring would-be intruders. The smooth metal fitti..
€57.56 €88.56
Ex Tax:€46.80
Metro - Stainless Steel PIR Wall Lamp with Frosted Glass
🌸🐰 Enjoy an additional 5% off your order this Easter! 🐰🌸
🌷 Please apply coupon code "EASTER26" at checkout. 🌷
🌷 Please apply coupon code "EASTER26" at checkout. 🌷
Brighten any porch, balcony or wall in any garden or outdoor space using this sleek stainless steel metal Metro outdoor wall light. The elegant downlight has a glass diffuser which emits a warm white light. This item has a rating of IP44, meaning that it is fully splashproof and would also be suitable for use in a bathroom setting. A PIR sensor is an additional security feature, upon sensing motion, the PIR sensor will cause the light to illuminate.
Product range name and SKU: Metro - 1318-1-LED
This product is supplied by Searchlight Electric
| Product Info | |
| Brand | Searchlight |
| Product Code | 1318-1-LED |
| Range Name | Metro |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 15 cm |
| Width (cm) | 7 cm |
| Depth (cm) | 11 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass, Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver, White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Sensor |
€61.39
€94.46
Ex Tax: €49.91
Brand: Saxby
Model: Saxby - 90982
Brand : Saxby
Product Code : 90982
Lamp Socket : GU10
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 5.5W
Lumens (Lm) : 470 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 3000..
€4.62 €6.60
Ex Tax:€3.76
Brand: Saxby
Model: Saxby - 90983
Brand : Saxby
Product Code : 90983
Lamp Socket : GU10
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 5.5W
Lumens (Lm) : 470 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 4000 ..
€4.62 €6.60
Ex Tax:€3.76
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - BLGU10-CWND
Brand : Searchlight
Product Code : BLGU10-CWND
Lamp Socket : GU10
Dimmable : No
Wattage (W) : 5W
Lumens (Lm) : 430 lm
Colour Temperature (Kelvin..
€2.62 €4.03
Ex Tax:€2.13
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - BLGU10-WWND-C
Brand : Searchlight
Product Code : BLGU10-WWND
Lamp Socket : GU10
Dimmable : No
Wattage (W) : 5W
Lumens (Lm) : 430 lm
Colour Temperature (Kelvin..
€2.62 €4.03
Ex Tax:€2.13
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L10113-4
Brand : Searchlight
Product Code : L10113-4
Lamp Socket : Mini GU10
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 3W
Lumens (Lm) : 270 lm
Colour Temperature (K..
€5.75 €8.85
Ex Tax:€4.67
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L10113-27
Brand : Searchlight
Product Code : L10113-27
Lamp Socket : Mini GU10
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 3W
Lumens (Lm) : 270 lm
Colour Temperature (..
€5.75 €8.85
Ex Tax:€4.67