Maytoni-P089PL-15W3K-MG - Efir - Matt Gold & Black LED Pendant 15W
-25 %
Efir - Matt Gold & Black LED Pendant 15W
The stylish LED pendant has a matt gold shade and a black metal frame in a cylindrical shape. This ultra-modern pendant provides bright warm white with an integrated 15W LED. The sleek line design is easy to integrate into modern styles: mid-century modern, contemporary, loft, and minimalism. LEDs use up to 75% less energy and last up to 20 times longer than incandescent bulbs. Matching items are available.
Product range name and SKU: Efir - P089PL-15W3K-MG
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code P089PL-15W3K-MG
Range Name Efir
Dimensions
Minimum Height (cm) 16.5 cm
Maximum Height (cm) 136.5 cm
Diameter (cm) 7.5 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 1230 lm
Maximum Wattage (W) LED 15W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Metal
Shade / Diffuser Colour Gold
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Black
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 1
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W