Maytoni-O454WL-L10GF3K - Badd - Outdoor Graphite & White LED Wall Lamp
-25 %
Badd - Outdoor Graphite & White LED Wall Lamp
This outdoor wall lamp is made of a graphite colour rectangular aluminium body integrating 10W LED, 3000K, 700 lm and with a matt white acrylic diffuser. This item has a rating of IP54, meaning that it is fully splash-proof and suitable for use in a garden or patio. This simple design provides bright illumination and is perfect for modern or contemporary outdoor settings, making this a perfect choice for illuminating your garden at night.
Product range name and SKU: Badd - O454WL-L10GF3K
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code O454WL-L10GF3K
Range Name Badd
Dimensions
Height (cm) 20 cm
Width (cm) 10 cm
Depth (cm) 7 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 700 lm
Maximum Wattage (W) LED 10W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Acrylic / Plastic
Shade / Diffuser Colour White
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Grey / Silver
Features
IP Rating IP54
Class of Insulation Class 1
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W