Maytoni-MOD479TL-L14W3K - Hope - White Ceramic LED Table Lamp
-25 %
Hope - White Ceramic LED Table Lamp
The original LED table lamp is made of metal and a white colour ceramic body in the shape of a mushroom with a built-in 14W 3000K LED. The body has a dimmable Triac driver and a touch switch ON/OFF. A stylish design solution for cosy and modern lighting in your living room, dining room and hallway.
Product range name and SKU: Hope - MOD479TL-L14W3K
Brand Maytoni
Product Code MOD479TL-L14W3K
Range Name Hope
Dimensions
Height (cm) 35.5 cm
Width (cm) 26 cm
Depth (cm) 13.6 cm
Bulb
Energy Efficiency Class F
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 1450 lm
Maximum Wattage (W) LED 14W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Ceramic
Shade / Diffuser Colour White
Frame / Base Material Ceramic
Frame / Base Colour White
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 2 (Double Insulated)
Switch Type Touch Lamp
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W