Maytoni-MOD279WL-L14G3K - Mira - Brass LED Wall Lamp with White Diffuser
-25 %
Mira - Brass LED Wall Lamp with White Diffuser
This LED wall lamp features a brass aluminium base and a matt white reflector disk with a built-in 14W 3000K LED and indirect light distribution. This ultra-modern wall lamp provides bright warm white LED illumination, and the sleek line will create a truly contemporary look for your home. This stunning design will be a striking display for modern or contemporary decor. Matching items are available.
Product range name and SKU: Mira - MOD279WL-L14G3K
Brand Maytoni
Product Code MOD279WL-L14G3K
Range Name Mira
Dimensions
Diameter (cm) 30 cm
Width (cm) 34 cm
Depth (cm) 11.1 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 300 lm
Maximum Wattage (W) LED 14W
Product Finish
Shade / Diffuser Colour White
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Brass
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 1
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W