Maytoni-DL105-12W3K-B - Lens - Adjustable Black Recessed Downlight Ø 12 cm
-25 %
Lens - Adjustable Black Recessed Downlight Ø 12 cm
Modern LED recessed downlight lamp is made of a black-coloured round aluminium body with a 20° adjustable head and a transparent lens, with a built-in 12W 3000K LED and a light-scattering angle of 70°. Lamp with a high degree of ingress protection: IP44, suitable for modern facade, bathroom, and wet-room lighting in your home.
Product range name and SKU: Lens - DL105-12W3K-B
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code DL105-12W3K-B
Range Name Lens
Dimensions
Height (cm) 4.5 cm
Diameter (cm) 12 cm
Other Measurements Cut Hole Diameter - 11.5 cm
Bulb
Energy Efficiency Class F
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 830 lm
Maximum Wattage (W) LED 12W
Product Finish
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Black
Features
IP Rating IP44
Class of Insulation Class 2 (Double Insulated)
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W