Maytoni-C217CL-15W3K-W - Lens - Surface-Mounted White Spotlight Ø 9 cm IP44
-25 %
Lens - Surface-Mounted White Spotlight Ø 9 cm IP44
Modern LED surface mounting lamp is made of a white colour cylindrical aluminium body and a transparent lens with a built-in 15W 3000K LED and a light scattering angle: 70°. Lamp with a high degree of ingress protection: IP44, suitable for modern lighting of the facade, bathroom and wet room in your home.
Product range name and SKU: Lens - C217CL-15W3K-W
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code C217CL-15W3K-W
Range Name Lens
Dimensions
Height (cm) 7.5 cm
Diameter (cm) 9 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 600 lm
Maximum Wattage (W) LED 15W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Glass
Shade / Diffuser Colour Transparent / Clear
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour White
Features
IP Rating IP44
Class of Insulation Class 2 (Double Insulated)
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W