Maytoni-C082WL-24W2.7K-B - Calipso - Ribbed Black LED Wall Lamp
-25 %
Calipso - Ribbed Black LED Wall Lamp
Stylish LED wall lamp from the series Calipso, made of black colour rectangular aluminium base and two cylindrical aluminium bodies with ribbed textured and built-in 24W LED, 2700K with two-sided light distribution. Modern proposal for quality and functional lighting in your home, hotel, restaurant or office.
Product range name and SKU: Calipso - C082WL-24W2.7K-B
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code C082WL-24W2.7K-B
Range Name Calipso
Dimensions
Height (cm) 49 cm
Diameter (cm) 3.2 cm
Width (cm) 6.5 cm
Depth (cm) 8 cm
Bulb
Energy Efficiency Class F
Bulb Included Yes
Number of Lights 4
Lamp Holder Type Integrated LED
Type of Included Bulb LED (build-in)
Colour Temperature (Kelvin) 2700 K
Lumens Output 1620 lm
Maximum Wattage (W) LED 24W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Metal
Shade / Diffuser Colour Black
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour Black
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 1
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W