Maytoni-DL115-10W-2.7K-W - Dip - White LED Recessed Downlight Ø 6.6 cm
-25 %
Dip - White LED Recessed Downlight Ø 6.6 cm
This recessed downlight is made of a white colour round aluminium body and a built-in 10W, 2700K LED. Ideal for general, accent and display lighting. A practical solution for decorative lighting in your living room, hallway, office, or hotel. Other options are available in the range.
Product range name and SKU: Dip - DL115-10W-2.7K-W
Brand Maytoni
Product Code DL115-10W-2.7K-W
Range Name Dip
Dimensions
Height (cm) 8.2 cm
Diameter (cm) 6.6 cm
Other Measurements Cut Hole Diameter - 6 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 2700 K
Lumens Output 1130 lm
Maximum Wattage (W) LED 10W
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 2 (Double Insulated)
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W