Maytoni-C220CL-12W3K-W - Lens - White Surface-mounted Spotlight Ø 9 cm
-25 %
Lens - White Surface-mounted Spotlight Ø 9 cm
Modern LED surface mounting lamp is made of a white colour round aluminium base with an adjustable cylindrical head with a rotation angle of 350°, a tilt angle of 90° and a transparent lens with a built-in 12W 3000K LED and a light scattering angle: 70°. A lamp that will fill your living room, bedroom, hallway and office.
Product range name and SKU: Lens - C220CL-12W3K-W
This product is supplied by Maytoni Lighting
Product Info
Brand Maytoni
Product Code C220CL-12W3K-W
Range Name Lens
Dimensions
Height (cm) 7.4 cm
Diameter (cm) 9 cm
Bulb
Energy Efficiency Class G
Colour Temperature (Kelvin) 3000 K
Lumens Output 970 lm
Maximum Wattage (W) LED 12W
Product Finish
Shade / Diffuser Material Glass
Shade / Diffuser Colour Transparent / Clear
Frame / Base Material Metal
Frame / Base Colour White
Features
IP Rating IP20
Class of Insulation Class 2 (Double Insulated)
Watts
2600 Lumens (lm) 150W
1600 Lumens (lm) 100W
1100 Lumens (lm) 75W
800 Lumens (lm) 60W
450 Lumens (lm) 40W