-36 %
Brand: Endon
Model: Hague - 119210
This striking 5-light pendant pairs warm antique brass metalwork with clear twisted glass shades. Its gently curved arms give an elegant silhouette, w..
€127.84 €199.75
Ex Tax:€103.93
Hague - Warm Antique Brass 7 Light Centre Fitting with Twisted Glass Shades
This striking 7-light pendant pairs warm antique brass metalwork with clear twisted glass shades. Its gently curved arms give an elegant silhouette, while the glass adds subtle texture and sparkle. Fully dimmable and height adjustable, it casts a warm, inviting glow that complements both classic and contemporary interiors.
Product range name and SKU: Hague - 119224
This product is supplied by Endon Lighting
| Product Info | |
| Brand | Endon |
| Product Code | 119224 |
| Range Name | Hague |
| Dimensions | |
| Minimum Height (cm) | 54 cm |
| Maximum Height (cm) | 82 cm |
| Diameter (cm) | 74.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 7 |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Maximum Wattage (W) | LED 3.5W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Antique Brass |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Mains Operated |
€164.36
€256.82
Ex Tax: €133.63
Brand: Saxby
Model: Saxby - 98432
Brand : Saxby
Product Code : 98432
Lamp Socket : G9
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 3.2W
Lumens (Lm) : 320 l..
€4.49 €6.42
Ex Tax:€3.65
Brand: Saxby
Model: Saxby - 98433
Brand : Saxby
Product Code : 98433
Lamp Socket : G9
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 3.2W
Lumens (Lm) : 320 l..
€4.49 €6.42
Ex Tax:€3.65
Brand: Saxby
Model: Saxby - 76790
Brand : Saxby
Product Code : 76790
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 200&nbs..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08
Brand: Saxby
Model: Saxby - 76791
Brand : Saxby
Product Code : 76791
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 200&nbs..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08
Brand: Saxby
Model: Saxby - 81556
Brand : Saxby
Product Code : 81556
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 20..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08