-36 %
Brand: Endon
Model: Heathcliff - 116993
This elegant 3‑light semi‑flush features oak‑stained solid ash wood paired with brushed aged brass metalwork for a warm, refined look. Finished with n..
€191.76 €299.62
Ex Tax:€155.90
Brand: Endon
Model: Heathcliff - 116995
This elegant wall light features oak‑stained solid ash wood paired with brushed aged brass metalwork for a warm, refined look. Finished with natural f..
€59.35 €92.74
Ex Tax:€48.25
Heathcliff - Wooden & Aged Brass 5 Light Centre Fitting with Natural Linen Shades
This elegant 5-light pendant features oak‑stained solid ash wood paired with brushed aged brass metalwork for a warm, refined look. Finished with natural faux‑linen shades and fully dimmable, it brings a soft, inviting glow to both modern and traditional interiors. The adjustable height gives flexibility for use in a range of room sizes. Matching items available.
Product range name and SKU: Heathcliff - 116994
This product is supplied by Endon Lighting
| Product Info | |
| Brand | Endon |
| Product Code | 116994 |
| Range Name | Heathcliff |
| Dimensions | |
| Minimum Height (cm) | 66 cm |
| Maximum Height (cm) | 201.5 cm |
| Diameter (cm) | 80 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 5 |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Shade / Diffuser Colour | Beige |
| Frame / Base Material | Metal, Wood |
| Frame / Base Colour | Wooden, Brass |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Switch Type | Mains Operated |
€319.60
€499.38
Ex Tax: €259.84
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3915-4CW
Brand : Searchlight
Product Code : L3915-4CW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 372 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.35 €6.70
Ex Tax:€3.54
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3914-4WW
Brand : Searchlight
Product Code : L3914-4WW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4.5W
Lumens (Lm) : 400 lm
Colour Temperature (Kelvin..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3014-4CW
Brand : Searchlight
Product Code : L3014-4CW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 366 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3014-4WW
Brand : Searchlight
Product Code : L3014-4WW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 366 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101248
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101248
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 430 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 151649
Brand : Ideal Lux
Product Code : 151649
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 370 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 2200..
€4.80 €6.00
Ex Tax:€3.90
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 151656
Brand : Ideal Lux
Product Code : 151656
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 300 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 220..
€4.80 €6.00
Ex Tax:€3.90
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101217
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101217
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 420 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101231
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101231
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 370 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60