-36 %
Ikat - Shade Only - 16 cm Yellow & Jade Tapered Shade - Clip Gimbal
✨💡 This product qualifies for an extra 10% off.
🏷️ Use code "BONUS10" at checkout.
Valid on Endon & Ambience products only.
⏳ Limited time offer, must end on the 29 April.
🏷️ Use code "BONUS10" at checkout.
Valid on Endon & Ambience products only.
⏳ Limited time offer, must end on the 29 April.
16cm tapered shade with clip gimbal to fit golf or candle bulbs. Unique Ikat pattern design in yellow and jade with taped edge detailing and plain inner lining. Perfect when paired with one of our beautifully decorative table lights, wall lights, rechargeables or chandeliers.
- Candle clip fitting to fit golf or candle bulbs.
Product range name and SKU: Ikat - 113095
This product is supplied by Endon Lighting
| Product Info | |
| Brand | Endon |
| Product Code | 113095 |
| Range Name | Ikat |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 12.2 cm |
| Diameter (cm) | 16 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | Other |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Shade / Diffuser Colour | Green, Yellow / Orange |
€26.66
€41.66
Ex Tax: €21.67