The Zuzana Outdoor Wall Light combines modern design with intelligent functionality. Finished in matt black, its curved form projects light both up and down, and is complemented by a slim vertical light aperture that creates a warm, architectural glow. With an IP54 rating, Zuzana is built for reliable outdoor use, making it ideal for entrances, pathways and exterior walls where style meets smart performance.
Although this outdoor light has been designed for outdoor environments and tested to IP54 standards, it is unsuitable for harsh coastal environments, including any area with salty air conditions. Installing in a coastal or harsh environment may mean the finish of this light degrades much more quickly and cannot be covered under warranty. This light should not be installed on surfaces that could contain corrosive substances, including lime-based renders or paint.
Product range name and SKU: Zuzana - ZUZ2122
This product is supplied by Där Lighting
| Product Info | |
| Brand | Där |
| Product Code | ZUZ2122 |
| Range Name | Zuzana |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 27 cm |
| Width (cm) | 16 cm |
| Depth (cm) | 10 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic, Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Black, White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP54 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |