The Eddard Outdoor Wall Light brings a traditional lantern silhouette to exterior settings. Crafted from die-cast aluminium, a powder coated matt black finish and clear glass panels, the Eddard is designed to create a warm, welcoming glow, adding character and definition to entrances and pathways. With an IP44 rating, Eddard is suitable for outdoor use, offering reliable performance in exposed areas. A timeless design that pairs decorative charm with practical illumination for the home’s exterior.
Although this outdoor light has been designed for outdoor environments and tested to IP44 standards, it is unsuitable for harsh coastal environments, including any area with salty air conditions. Installing in a coastal or harsh environment may mean the finish of this light degrades much more quickly and cannot be covered under warranty. This light should not be installed on surfaces that could contain corrosive substances, including lime-based renders or paint.
Product range name and SKU: Eddard - EDD1522
This product is supplied by Där Lighting
| Product Info | |
| Brand | Där |
| Product Code | EDD1522 |
| Range Name | Eddard |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 43 cm |
| Width (cm) | 23 cm |
| Depth (cm) | 28 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |